سئو چیست؟

برای اینکه با مفهوم سئو (SEO) بیشتر آشنا شوید و به پاسخ سوال سئو چیست برسید می بایست به مطالعه این مقاله بپردازید. زمانی که در گوگل مطلب، کلمه یا عبارت خاصی را جستجو می کنید در صفحه نتایج جستجو لینک سایت های مرتبط با عبارت سرچ شده به ترتیب و براساس اولویت بندی گوگل برای شما نمایش داده می شوند. اما چطور؟ گوگل چگونه تشخیص می دهد چنین سایت هایی برای شما مناسب هستند؟ اداره کنندگان سایت هایی که در این لیست نمایش داده می شوند بر روی بهینه سازی سایت خود برای موتورهای جستجو جهت نمایش در صفحات اول گوگل کار کرده اند. به مجموعه ای از فعالیت هایی که از آن ها در هر سایت برای دریافت بهترین رتبه و جایگاه در صفحات اول گوگل استفاده می شود سئو (SEO) می گویند. پس از پاسخ به سئو چیست ؟ به چگونگی سئو کردن سایت نیز می پردازیم.

معنای لغوی سئو چیست ؟

در کل سئو سایت که به شکل SEO نیز نوشته می شود مخفف Search Engine Optimization بوده و به معنای بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو می باشد. اما بهینه سازی چگونه صورت می گیرد؟ و برای بهینه کردن سایت خود چه کارهای باید انجام دهیم؟ برای اینکه موتورهای جستجو سایتی را در بهترین نتایج جستجوی خود معرفی کند، باید بر روی این وب سایت ها فعالیت های مناسبی جهت بهینه سازی انجام شود، فعالیت هایی مانند انتخاب صحیح عنوان، اعمال کدهای H2 , H1 و… برای عناوین محتوای سایت، تعریف توضیحات صفحات و… که این فعالیت ها داخل سایت انجام می شوند و برای هر نوع سایتی لازم می باشند.

seooo

با گوگل دوست باشید!

برای اینکه بتوانید رتبه خوبی در گوگل به دست آورید باید با گوگل دوست باشید و سعی در فریب آن توسط اقداماتی مانند تولید محتوای کپی شده یا خرید بک لینک و امثال این ها نداشته باشید. باید مانند یک دوست با گوگل ارتباط شایسته ای داشته باشید و سعی کنید به اصول و قوانین گوگل احترام بگذارید. گوگل همانند دوستی بسیار زودرنج و حساس است که فعالیت های نابجای شما باعث رنجش او و کسر رتبه از سایت شده و شما را جریمه خواهد کرد. مقاله ” سئو چیست ” به شما آموزش می دهد که چه نوع فعالیت هایی برای سئو سایت مناسب هستند تا بتوانید به صورت اصولی و دوستانه به بهینه سازی سایت خود بپردازید.

با کاربران سایت خود نیز دوست باشید!

همانطور که باید به جهت سئو سایت خود با گوگل دوست باشید، لازم است با کاربران سایت خود نیز دوست باشید. اما چگونه با کاربران می شود دوست بود؟ این دوستی به این معناست که از محتوای کاربرپسند برای سایت خود استفاده نمایید. برخی از وب سایت ها محتوای سایت خود را برای گوگل تولید می کنند اما بهتر است که محتوای ساییتان مطابق با سلیقه و نظر کاربر باشد. برای مثال اگر کلمات کلیدی مورد نظر برای سئو را به دفعات در محتوای سایت تکرار کنید کیفیت محتوا را پایین می آورید و این موضوع باعث رنجش کاربران شده و سایت را ترک می کنند. از آنجایی که مهم ترین اصل در سئو حضور بیشتر کاربر در سایت می باشد، پس اگر کاربر سایت شما را به سرعت ترک کند برای گوگل به این معناست که سایت شما سایت مناسبی نیست.

از دیگر اقدامات سئو چیست؟

یکی دیگر از اقدامات لازم برای سئو سایت صبور بودن است. برای رسیدن به نتیجه در زمینه سئو سایت باید از تحمل بالایی برخوردار باشید زیرا این کار زمان بر می باشد. بنابراین انتظار نداشته باشید که یک شبه به رتبه بالای گوگل دست پیدا کنید. برای این منظور بهتر است تحت نظر یک مشاور سئو سایت، کار سئو سایت خود را پیگیری کرده و هیچ گاه از ادامه مسیر نا امید نشوید.

انواع سئو سایت

در ادامه مقاله سئو چیست می پردازیم به این موضوع که انواع مختلف سئو چیست؟ و به چه صورت انجام می شود. به طور کلی دو نوع سئو وجود دارد که به بهبود عملکرد سایت شما کمک می کند. این دو نوع عبارت اند از : سئو داخلی و سئو خارجی

سئو داخلی

از سوی گوگل استانداردهای مشخصی برای وب سایت ها تعیین شده است و تمام سایت ها می بایست این استانداردها را رعایت کنند. برای انجام سئوی داخلی سعی داشته باشید وب سایت خود را با توجه به استانداردهای تعریف شده از سوی گوگل بهینه سازی نمایید. در نهایت منظور از سئوی داخلی این است که تمام فعالیت ها تنها در داخل سایت صورت می گیرند.

سئو خارجی

سئو خارجی همانطور که از نامش پیداست به مجموعه اقداماتی که در خارج از سایت انجام می شود می گویند تا با این کار بتوان وب سایت را در کلمه کلیدی های هدف به رتبه های برتر رساند. برای انجام دادن سئو خارجی به پنل مدیریت یا کنترل پنل هاست نیازی نیست زیرا تمام فعالیت ها در خارج از سایت صورت می گیرند. انجام عملیات سئو خارجی خیلی حساس تر و پیچیده تر از سئو داخلی می باشد، چرا که امکان دارد با هر اشتباه کوچکی گوگل شما را جریمه کرده و رتبه فعلی سایت شما پایین بیاید. به همین علت توصیه ما به شما این است که ابتدا به طور کامل در این زمینه به مطالعه بپردازید و پس از آن اقدام به پیاده سازی آموخته های خود نمایید تا بتوانید بازدهی خوب و مثبتی را از فرآیند سئو و بهینه سازی سایت خود داشته باشید.

نکات مهم در سئو خارجی سایت

تعیین عناوین مناسب برای صفحات سایت

عنوان صفحه یکی از مهم ترین و برجسته ترین پارامترهایی است که گوگل توجه زیادی به آن دارد و همچنین نقش مهمی را در رتبه بندی صفحات سایت ایفا می کند. علت اینکه گوگل به عنوان صفحات توجه ویژه ای دارد، نمایش عنوان در نتایج جستجو می باشد زیرا کاربران با توجه به عناوین صفحات تصمیم به کلیک بر روی آن ها می گیرند. عبارتی که هنگام مشاهده یک سایت در صفحه نتایج جستجو به نمایش در می آید همان عنوان صفحه است که به آن Title نیز می گویند. در واقع این عنوان صفحات هستند که می توانند بیشترین اطلاعات را درباره موضوع محتوای سایت به گوگل بدهند. به همین جهت باید در انتخاب این عناوین دقت زیادی داشته باشید تا بتوان بازدهی بهتری را از این بخش کسب نمایید.

بهینه سازی چگالی کلمات

در گذشته نقش چگالی کلمات کلیدی در تعیین رتبه سایت پر رنگ تر بود، به همین جهت نیز افراد در محتوای سایت خود از کلمات کلیدی به دفعات و به تعداد زیاد استفاده می کردند، اما این کار دیگر تاثیر خوبی در رتبه بندی سایت ندارد و الگوریتم های گوگل به قدری هوشمندانه عمل می کنند که امکان فریب آن ها وجود ندارد. از آنجایی که گوگل به صورت مداوم در حال بهبود عملکرد الگوریتم های خود برای نمایش بهترین نتایج به کاربران می باشد، بنابراین از تمرکز بر روی تعدد کلمات کلیدی کاسته و بیشتر به ارتباط معنایی کلمات و عبارات مختلف توجه دارد که این عملکرد “Semantic Search” یا “جستجوی معنایی” نام دارد. با وجود چنین الگوریتم های هوشمندی فکر می کنید می توان باز هم از تکرار کلمات کلیدی برای رسیدن به رتبه بالا استفاده نمود؟ کافیست این کار را انجام دهید تا ببینید چه عواقبی در پی دارد و چگونه از سوی گوگل جریمه خواهید شد.

استفاده مناسب از تگ های هدینگ

برای مشخص کردن تیترهای موجود در متن هر صفحه از تگ های هدینگ استفاده می شود، این تگ ها به ترتیب سایز از H1 تا H6 ساخته شده اند و اهمیت آن ها نیز به ترتیب سایز می باشد. استفاده از این تگ ها به طور مناسب و بهینه در صفحات مختلف باعث می شود تا از نظر سئو وب سایت قوی و استانداردی داشته باشیم. بهترین روش این است که عبارتی شامل کلمات کلیدی اصلی را در تگ H1 قرار دهیم تا موتورهای جستجو توسط این تیتر بتوانند موضوع متن را تشخیص دهند. از تگ های H2 و H3 نیز برای زیر تیترها استفاده نمایید اما تگ های بعدی در فرآیند سئو تاثیری ندارند.

استفاده از تصاویر کم حجم و بهینه

در صورتی که بتوانید حجم تصاویر را تا جایی که امکان دارد کاهش داده اما کیفیت آن افتی قابل ملاحظه ای نداشته باشد، به آن بهینه سازی تصاویر گفته می شود. با کاهش حجم تصاویر حجم صفحات نیز به طور قابل ملاحظه ای کاهش پیدا کرده و به این ترتیب سرعت لود سایت افزایش می یابد. ساده ترین ابزاری که برای کاهش حجم تصاویر مورد استفاده قرار می گیرد نرم افزار فتوشاپ می باشد، برای انجام این کار با فتوشاپ می بایست تصویر مورد نظر خود را در این نرم افزار باز کرده سپس از منوی file روی گزینه Save For Web کلیک نمایید. در پنجره ای که باز می شود حالت JPEG High را انتخاب نموده و تصویر را ذخیره نمایید. با این کار تصویر انتخاب شده شما کاهش حجم پیدا کرده اما تغییر محسوسی در کیفیت تصویر ایجاد نشده است.

تولید محتوای استاندارد و بهینه

نکته بسیار مهم بعدی که گوگل توجه زیادی هنگام رتبه بندی به آن دارد محتوای صفحات می باشند. متن هایی که در وب سایت ها قرار می گیرند به عنوان مواد خامی هستند که ما با استفاده از اصول و ترفندهای سئو آن ها را در معرض دید کاربران قرار می دهیم. به کلیه عملیات تهیه و بهینه سازی این متن ها تولید محتوا گفته می شود. این عملیات که با فرمت های مختلفی می تواند صورت گیرد جزو اصلی ترین بخش ها از فرآیند سئو می باشد. برای بدست آوردن کسب رتبه خوب در کلمات کلیدی مورد نظر بهتر است برنامه تولید محتوای ویژه ای داشته باشید. یک محتوای خوب باید برای جلب رضایت کاربر نوشته شده و کپی نباشد تا بتوانید به هدف خود دست پیدا کنید.

استفاده مناسب از لینک های داخلی در سایت

اگر می خواهید گوگل به راحتی سایت شما را پیدا کند و ربات های جستجوگر به سادگی به سایتتان دسترسی داشته باشند، از هر مقاله ای که تهیه می کنید به صفحات مرتبط و مقالات دیگرتان لینک بدهید. این کار به ربات ها کمک می کند تا به صفحات دیگر سایت نیز به راحتی دست پیدا کنند. همچنین این نوع لینک های داخلی امکانی را فراهم می کنند تا بتوانید از قدرت صفحات مهم وب سایت برای رشد صفحات جدید استفاده نمایید. تاثیر لینک های داخلی بر بهبود رتبه صفحات مختلف سایت بیش از آنچه که تصور می کنید می باشد.

استفاده مناسب از متا تگ دیسکریپشن (توضیحات)

اهمیت متاتگ دیسکریپشن در فرآیند سئو و بهینه سازی بسیار زیاد بوده و از دو جهت دارای اهمیت می باشد، “قرار دادن کلمات کلیدی” و “جلب توجه کاربران هنگام جستجو”
در دیسکریپشن هر صفحه به صورت صحیح و اصولی از کلمات کلیدی همان صفحه استفاده نمایید، بدین ترتیب به گوگل سیگنالی ارسال می کنید که بتواند از محتوای صفحه درک بهتری داشته باشد. اگر به شکل نادرستی از دیسکریپشن استفاده نمایید نه تنها کمکی به رشد وب ساییتان نمی کند بلکه منجر به کاهش رتبه صفحات سایت نیز می گردد. به شما پیشنهاد می کنیم که بجای استفاده از کلمات کلیدی پی در پی و بدون معنی از این کلمات به شکل یک جمله صحیح و با مفهوم استفاده کنید.

بهینه سازی سرعت بارگذاری سایت

برای افزایش سرعت بارگذاری صفحات سایت از حافظه نهان یا کش استفاده می شود، به این صورت که فایل های استاتیک مانندفونت ها، فایل های CSS/JS، تصاویر و… که تغییری نمی کنند به شکل فشرده در مرورگر کاربر ذخیره می شود تا در مراجعه بعدی کاربر به سایت فایل ها از سیستم خود کاربر فراخوانی شوند به جای فراخوانی از روی سرور. این کار باعث می شود تعداد درخواست های ارسالی به سرور کمتر شود و بدین ترتیب سرعت لود سایت افزایش یابد.

نکات مهم در سئو داخلی سایت

لینک سازی (Link Building)

لینک سازی در مبحث سئو خارجی از اهمیت بسیار ویژه ای برخوردار می باشد تا آنجایی که تمام فعالیت های صورت گرفته در سئو خارجی در راستای لینک سازی اصولی، صحیح و منطقی انجام می شوند. می بایست لینک را در سایت هایی معتبر و مرتبط ایجاد کنید، زیرا در غیر این صورت سایت شما توسط الگوریتم پنگوئن پنالتی خواهد شد. پنالتی پنگوئن نیز به این گونه می باشد که وب سایت متخلف تا یک روز پیش در صفحه اول نتایج گوگل قرار داشته اما حالا توسط این الگوریتم به صفحات آخر پرتاب می شود و نمودار سرچ آن نیز با شیب زیاد نزول خواهد داشت. همانطور که سئو داخلی از اهمیت فراوانی برخوردار است، لینک سازی نیز حدود ۷۰ تا ۷۵ درصد در این امر تاثیرگذار می باشد.

ایجاد لینک با انکر تکست مناسب

به کلمه یا متنی که به آدرس دیگری لینک داده شود متن لنگر یا همان انکر تکست (Anchor Text) گفته می شود. برای مثال در صورتی که در سایت خود عبارت «صفحه اصلی» را به آدرس وب سایت خود لینک می دهید در واقع «صفحه اصلی» همان انکر تکست می باشد. از آنجایی که این انکر تکست ها تاثیر بسزایی در سئو خارجی سایت شما دارند می بایست به آن ها توجه نمایید. زیرا اگر در سایت خود از انکر تکست های یکسان استفاده نمایید توسط الگوریتم پنگوئن جریمه خواهید شد. بهتر است برای لینک سازی سایت خود از انکر تکست هایی استفاده نمایید که دیگر سایت های مشابه از آن ها استفاده نکرده باشند.

فعالیت در شبکه های اجتماعی

درست است که خیلی از شبکه های اجتماعی مانند توییتر، فیسبوک یا گوگل پلاس و… لینک های خروجی خود را نوفالو کرده اند و لینک هایی که در این شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته می شوند توسط ربات ها نادیده گرفته می شوند اما تاثیر همان لینک های نوفالو را هم دست کم نگیرید. گوگل پلاس در میان افرادی که با سئو آشنایی دارند نسبت به شبکه های اجتماعی دیگر از محبوبیت خاصی برخوردار است. به این تصور که گوگل پلاس متعلق به شرکت گوگل بوده و قطعا فعالیت در آن تاثیر مستقیمی بر افزایش رتبه سایت در گوگل خواهد داشت.

مطلب آخر

در این مقاله سعی کردیم ضمن آشنایی کامل با مبحث “سئو چیست” و بهینه سازی سایت به مطالب جزئی تری مثل سئو داخی، سئو خارجی و نکات پر اهمیت آن ها بپردازیم. امید داریم که این مقاله به شما کمک کرده و توانسته باشد آموزش های لازم را در جهت آشنایی با سئو و بخش های مختلف فرآیند سئو برایتان فراهم کرده باشد. اما برای مطرح کردن سوالات خود در این زمینه و کمک و همکاری بیشتر با شماره تماس های قرار داده شده در سایت تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست