طراح سایت

طراح سایت

طراح سایت کیست؟

طراح سایت کیست و چه وظایفی دارد؟ در نگاه کلی مشخص است که طراح سایت فردی است که وب سایت می سازد. اما اگر بخواهیم دقیق تر نگاه کنیم طراح سایت فرد متخصصی است که فعالیت های زیادی انجام می دهد و باید درباره طراحی و ایجاد یک وب سایت و همچنین بهینه سازی و پشتیبانی آن دانش لازم را داشته باشد. اما برای راه اندازی یک وب سایت تنها یک طراح سایت کافی نیست بلکه یک تیم طراحی سایت به صورت هماهنگ که هر کدام وظایف مخصوص به خود را انجام می دهند بر روی سایت کار می کنند. اما طراح سایت که یکی از اعضای تیم طراحی است به امور برنامه نویسی و طراحی لایه ها و ساختار سایت می پردازد. ایجاد بخش های تولید، کنترل و پردازش محتوا که در قسمت های مختلفی از سایت قرار می گیرند از جمله کدهایی هستند که طراح سایت ایجاد می کند. یک طراح سایت خوب این توانایی را دارد که یک تصویر ذهنی از ظاهر سایت داشته باشد و ببیند که سایت چطور عمل خواهد کرد. اما در زمینه طراحی و ساخت سایت حتما نیازی نیست که طراح دارای مدرک مرتبط باشد اما باید دانش و تجربه کافی برای این کار را بدست آورده باشد. یک طراح سایت با تجربه می تواند هر نوع سایتی از جمله سایت های تبلیغاتی، شخصی، آموزشی تا حتی سایت های فروشگاهی و… را به صورت کاملا استاندارد و کاربردی طراحی نماید.

وظایف طراح سایت چیست؟

یک طراح سایت خوب و حرفه ای وظایف مهمی دارد که گاهی با توجه به موقعیت و جایگاهش این وظایف تغییر خواهند کرد. وظایف طراح سایت زمانی که به همراه یک تیم بر روی پروژه طراحی سایت کار کند متفاوت خواهد بود با اینکه خود به تنهایی پروژه طراحی و ساخت سایت را بر عهده داشته باشد. مسلما در حالت دوم مسئولیت های طراح سایت گسترده تر می باشد. در ادامه به معرفی یکسری از وظایف و مسئولیت های عمومی یک طراح سایت می پردازیم.

  • اولین کاری که طراح سایت باید با آن آشنایی داشته باشد مشاوره و ارائه توصیه های مفید به مشتریان است. همچنین برای بستن قرارداد با کارفرما طراح سایت می بایست طی یک جلسه ملاقات با وی اطلاعاتی در مورد نوع کار و هدف وب سایت و نوع مخاطبین بدست آورد تا بهتر بتواند متوجه نیازها و خواسته های مشتری برای طراحی و تولید هرچه بهتر وب سایت شود.
  • طراح سایت باید بتواند طراحی از ظاهر و چیدمان سایت را بر روی کاغذ یا به صورت الکترونیکی تصویر سازی کرده و به مشتری نشان دهد تا او نیز بتواند تصویری از اینکه سایت به چه شکلی طراحی خواهد شد در ذهن داشته باشد. این طرح مبنای کار طراح سایت است زیرا براساس آن ایجاد می شود و باید با توجه به سلیقه کارفرما باشد.
  • همچنین یک طراح سایت باید بتواند در مورد محتوا، فونت متن ها، رنگ ها و تمام موارد مربوط به گرافیک سایت با مشورت و براساس نظر کارفرما تصمیم گیری نماید.
  • از وظایف دیگر طراح سایت می توان به توانایی ایجاد آیکون ها، عکس ها، لینک ها، صفحات و… با استفاده از نرم افزار طراحی وب اشاره نمود.
  • طراح سایت باید توانایی افزودن فایل های مولتی مدیا مانند انیمیشن، فیلم و فایل های صوتی به وب سایت را نیز داشته باشد.
  • وظیفه دیگر یک طراح سایت تولید کدهایی کاملا استاندارد و صحیح در وب سایت می باشد.
  • طراح سایت باید بتواند در صورت نیاز سایت را آزمایش یا اصلاح نماید.
  • همچنین می بایست این توانایی را داشته باشد که سایت طراحی شده را روی هاست پیاده سازی نماید و آن را به کارفرما تحویل دهد.

وظایفی که به طراح سایت مربوط نمی شود

  • تولید محتوا برای سایت

موضوعی که معمولا بین طراح سایت و کارفرما مطرح است بحث تولید محتواست، برخی از افراد تصور می کنند که تولید محتواهایی مانند مقاله، عکس ها، فیلم ها و… وظیفه طراح سایت است و باید در طراحی سایت صورت گیرد. اما اینطور نیست طراح سایت تنها وظیفه ایجاد و پیاده سازی آن را برعهده دارد و پس از آن مدیر سایت باید با توجه به نوع کسب و کار و سیاست کاری خود مطالب مورد نیاز را درون سایت وارد نماید. البته برخی از طراحان سایت با دریافت هزینه این کار را نیز برعهده می گیرند اما جزو وظایف اصلی طراح سایت محسوب نمی گردد.

  • سئو سایت

مساله دیگری که از حوزه وظایف طراح سایت خارج است سئو می باشد، طراح سایت تنها در حد بهینه بودن قالب سایت، برخورداری از سرعت مناسب و ریسپانسیو بودن سایت وظیفه دارد و مسائل دیگر در زمینه سئو داخلی یا خارجی وب سایت جزو مسئولیت های طراح نیست. سئو سایت مسلما برعهده سئوکار است و توقع انجام فعالیت های مربوط به سئو از طراح سایت خواسته نامعقولی است. برای سئو سایت باید به صورت جداگانه درخواست بدهید و هزینه پرداخت نمایید.

طراح سایت حرفه ای

طراح سایت حرفه ای

ویژگی های یک طراح سایت حرفه ای چیست؟

کاری که یک طراح باید بتواند به خوبی انجام دهد این است که در زمان طراحی سایت کسب و کار و هنر را با یکدیگر ادغام نموده و به یک مرز مشترک میان این دو برسد. طراح سایت باید هنگام طراحی وب به نظر مشتریان اهمیت دهد و وب سایت را با توجه به نیازهای آن ها ایجاد نماید. طراح سایت حرفه ای مدت زمانی که برای هر پروژه نیاز است را تخمین می زند و وب سایت را در زمان تعیین شده به کارفرما تحویل می دهد. هر فرد برای تبدیل شدن به یک طراح سایت حرفه ای نیازمند کسب مهارت هایی است که طی مدت زمان و انجام پروژه های مختلف بدست می آید. تنها با داشتن چنین مهارت هایی این امکان را دارید که بالاتر از دیگر طراحان قرار بگیرید و جزو موفق ترین طراحان سایت شناخته شوید. برای رسیدن به این هدف می بایست از اصول طراحی وب سایت اطلاعات و آگاهی کامل داشته باشید و این موضوع نیاز به یادگیری و مطالعه بیشتر دارد. بهترین طراح سایت و متخصص طراحی باید هر روز اطلاعات خود را بروز کند و نکات جدیدی را یاد بگیرد. مدیران سایت ها یا برخی از طراحان همواره با مشکلاتی مواجه هستند، اما یک طراح سایت حرفه ای در جستجوی یافتن راه حل برای مشکلات است. از جمله خصوصیاتی که یک طراح سایت حرفه ای باید داشته باشد مهارت های ارتباطی است، هر طراح سایت بزرگی باید بتواند با تیم خود و همچنین کارفرما ارتباط خوبی برقرار نماید و از افکار و ایده های آن ها استفاده نموده و به صورت هماهنگ یک پروژه را به ثمر برساند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست